ZWALCZANIE MOLI SPOŻYWCZYCH, UBRANIOWYCH

Warszawa, Piaseczno i okolice

ZWALCZANIE MOLI SPOŻYWCZYCH, UBRANIOWYCH

Omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella), potocznie zwana molem spożywczym – motyl nocny z rodziny omacnicowatych, szkodnik domowy. Żeruje zwłaszcza na suchych pokarmach takich, jak: cukier, kasze, mąka i otręby.

Pokrój
Skrzydła o rozpiętości 14-18 mm, przednie w nasadowej części żółtawe, pozostała część jest brunatnoczerwona z szaroniebieskimi, poprzecznymi paskami lub ciemnoczerwona, tylne szaroniebieskie, przeświecające. Jaja białe, okrągłe, o wymiarach 0,6×0,4 mm. Głowa gąsinnic brązowa, ciało białe, w miarę rozwoju nabiera barwy czerwonej, zielonej, pomarańczowej, w zależności od spożywanego pokarmu. Poczwarka brązowa o długości 7 mm, w mocnym oprzędzie.

Cykl życia
Dorosła forma aktywna nocą, żyje w temperaturze pokojowej około 14 dni, nie pobiera pokarmu. Jaja (od 40 do 400, średnio 170) składane są na pokarm (głównie produkty sypkie) pojedynczo, w łańcuchach lub w grupkach. Gąsiennice wykluwają się w temperaturze pokojowej po około 8-10 dniach, żerują w produktach spożywczych w oprzędach z lepkiej nici, która zbiera produkty sypkie w bryły. Okres larwalny obejmujący 5 stadiów i w zależności od warunków trwa od 13 do 288 dni. Gąsienice potrafią przegryźć opakowanie z folii polietylenowej o grubości 0,7 mm.

W optymalnych warunkach okres żerowania gąsienic trwa 3 tygodnie, w niesprzyjających warunkach mogą zapaść w diapauzę. Przepoczwarczenie następuje w trudno dostępnych miejscach (szpary, zgięcia opakowań). Poczwarki trwają 11-13 dni.

Występowanie
Gatunek stosunkowo wytrzymały na niskie temperatury, umie przetrwać w nieogrzewanych pomieszczeniach. Spotykana w zakładach produkujących artykuły spożywcze (młyny, piekarnie, magazyny, sklepy) oraz w naszych mieszkaniach. Żeruje na ziarniach zbóż i jego przetworach, wyrobach cukierniczych, nasionach roślin, ziołach, czekoladzie, paszach, orzechach, suszonych warzywach i owocach. Produkty, na których żeruje, zanieczyszcza odchodami, przędzą i martwymi owadami.

SKUTECZNOŚĆ

Zmniejszenie populacji owadów po zabiegu odkomarzania jest natychmiast odczuwalne. Procentowa skuteczność jest zależna od bliskość naturalnych dużych zbiorników wodnych, odległości od dużych skupisk roślin i wielkości działki na której wykonujemy zabieg. Okres działania preparatu uzależniony jest ściśle od warunków atmosferycznych, w głównej mierze od opadów (najczęściej starczy na 3-4 tygodnie). Aby odkomarzanie było jak najbardziej skutecznej zalecane jest wykonać kilka zabiegów (2-3) w ciągu sezonu.

BEZPIECZEŃSTWO

Wykonywane przez nas odkomarzanie jest bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt domowych. Korzystamy wyłącznie z preparatów, które posiadają pozwolenie Ministerstwa Zdrowia do obrotu w Polsce oraz atesty polskie i UE. Środek dopuszczony jest do oprysków terenów otwartych, ogrodów, parków, łąk, boisk i miejsc użyteczności publicznej. Zwalczamy komary preparatami najnowszej generacji.

ZADZWOŃ

509 482 683

504 773 434

pon-pt. 8.00 – 19.00

Gdzie działamy?

Warszawa, Sochaczew, Płock, deratyzacja Pruszków, Legionowo, Otwock, Wołomin, Nowy Dwór Mazowiecki, Piaseczno, Grodzisk Mazowiecki, Piastów, Brwinów, Ożarów Mazowiecki, Podkowa Leśna, Sulejówek, Ząbki, Konstancin-Jeziorna, Marki, Kobyłka, Zielonka, Józefów Mazowiecki, Milanówek, Łomianki, Błonie, Góra Kalwaria, Brwinów, Karczew, deratyzacja – Warszawa, Mokotów, Ursynów, Wilanów, Śródmieście, Wola, Ochota, Żoliborz, Ursus, Włochy, Bemowo, Bielany, Praga, Targówek, Białołęka, Wawer, Rembertów, Wesoła

GODZINY OTWARCIA

Pon-Pt: 8:00-19:00
Sob: 10:00-16:00